22.6 C
Kyiv
Понеділок, 28 Липня, 2025

РФ залежна від КНДР і Китаю, бо виснажила запаси радянської зброї

Російська армія практично вичерпала свої старі склади з радянською технікою й боєприпасами. Про це йдеться у свіжому аналітичному дослідженні Київської школи економіки (KSE), яке цитує видання Financial Times.

Згідно з логістичними даними, з 2022 року постачання техніки з головних складів РФ різко скоротилися — з 242 тис. тонн у перший рік війни до прогнозованих 119 тис. тонн у 2025-му. Це фактично повернення до довоєнного рівня, що свідчить про виснаження радянських резервів.

Аналітик KSE Павло Шкуренко зазначає: “Росія зараз відправляє менше матеріалів на відновлення та ремонт, ніж можуть обробити їхні ж ремонтні станції”.

Російська армія намагається компенсувати нестачу техніки, вводячи в дію законсервовані зразки танків, включно з Т-72, Т-80 та навіть Т-54 1940-х років.

Однак військовий експерт Франц-Стефан Ґаді застерігає від завчасних висновків: “Зменшення поставок не означає втрати боєздатності. Росія витрачає великі кошти на створення нових запасів”.

Аналітика також свідчить про різке зростання залежності Росії від зовнішніх партнерів — насамперед КНДР і Китаю.

У 2024 році 52% усіх вибухових речовин, які потрапили в Росію, надійшли через порт Находка — саме цим маршрутом КНДР перекидає вантажі. До війни таких постачань не було зовсім. Загальний обсяг — 250 тис. тонн.

Аналітик KSE Лукас Райзінгер наголошує: “Залежність від Північної Кореї — це вражаючий контраст з образом самодостатності, який Росія проєктує назовні”.

За оцінками ГУР, 40% усіх російських боєприпасів зараз — північнокорейського походження. Сеул повідомляє про 28 тисяч контейнерів, які Пхеньян вже відправив до РФ.

Ґаді додає: “Ці поставки дають змогу Росії підтримувати ритм ударів по Україні, зберігаючи свої якісні запаси для потенційного конфлікту з НАТО”.

У даних KSE зафіксовані також 13 тис. тонн вибухових речовин іранського походження.

А от Китай, хоч і офіційно не постачає летальної зброї, став критично важливим джерелом для російського ВПК. Із 2021 року поставки з прикордонних регіонів Китаю до російських оборонних підприємств зросли вдвічі — до понад 3 млн тонн.

Китай забезпечує Росію обладнанням та компонентами, які критично потрібні для функціонування її військової машини”, — підсумовує Райзінгер.

Незважаючи на офіційні заяви про повну самодостатність, Москва дедалі більше перетворюється на залежного клієнта своїх ізольованих союзників, без яких вона вже не здатна підтримувати темп війни.

Матеріали за темою

Останні новини