26.5 C
Kyiv
Четвер, 25 Червня, 2026

Крим без України: колишній міністр енергетики про шляхи виходу з кризи

Окупований Крим стикається з серйозними енергетичними труднощами, які значно перевищують звичайні перебої в електропостачанні. Серія атак на об'єкти енергетичної інфраструктури викликала локальні відключення, а також проблеми з водопостачанням, паливом і транспортом, ставлячи під сумнів можливості Росії забезпечувати півострів стабільною електроенергією. Іван Плачков, колишній міністр пального та енергетики України, вважає, що для окупаційної влади немає швидкого виходу з цієї ситуації, і єдиним реальним рішенням після деокупації буде відновлення високовольтних ліній електропередач з України.

У своєму інтерв'ю «Главкому», Плачков зазначив, що теперішня ситуація нагадує події 2015 року, коли Крим залишився без електроенергії внаслідок пошкодження ліній електропередач. Після анексії Росія витратила величезні ресурси на створення власної енергетичної інфраструктури, зокрема, було збудовано чотири лінії енергомосту з Росії загальною потужністю близько 800 МВт і дві ТЕС – Балаклавську та Таврійську.

На сьогодні ці об'єкти піддаються атакам, і, як пояснив Плачков, це призвело до дефіциту електроенергії та необхідності відключень. Він прогнозує, що в разі продовження атак, дефіцит ще більше зросте. Однак навіть ремонт пошкоджених об'єктів не забезпечить швидкого відновлення енергетичної системи.

Плачков звернув увагу на те, що після 2020 року Росія втратила можливість закуповувати сучасне енергетичне обладнання через санкції, тому зараз використовує переважно китайські та індійські комплектуючі, доставка яких стає все важчою. «Вони навіть не можуть завезти бензин, не кажучи вже про обладнання для енергетики», – підкреслив він.

Ексміністр також висловив занепокоєння, що дефіцит електроенергії супроводжується нестачею пального. У 2015 році дизельні генератори частково вирішували цю проблему, але тепер, коли пальне на автозаправках недоступне, це питання залишається відкритим. Важливо, що Крим поступово ізолюється в логістичному плані, оскільки контрольовані українськими силами маршрути постачання ускладнюють доставку необхідних матеріалів.

Плачков зазначив, що енергетика є основою для стабільного функціонування суспільства. Без електроенергії неможливе нормальне забезпечення водопостачання, теплопостачання, транспорту і зв'язку. Він також торкнувся соціальних наслідків кризи – багато росіян, які переїхали до Криму, починають залишати півострів через погіршення життєвих умов.

Коментуючи ідею підключення Криму до Запорізької атомної електростанції, Плачков назвав це «нереалістичним». Він також вказав, що не всі об'єкти енергетичної інфраструктури ще стали мішенями атак, зокрема газопроводи залишаються вразливими.

Оцінюючи майбутнє енергетичної незалежності Криму, він зазначив, що будівництво нової атомної станції наразі є нереалістичним, а найшвидшим рішенням після деокупації стане повернення до української енергосистеми. «Швидка альтернатива – відновлення високовольтних ліній електропередач з України», – резюмував він.

На тлі останніх подій ситуація в Криму продовжує погіршуватися, і питання стабільного енергозабезпечення стає одним із ключових викликів для російської адміністрації.

Матеріали за темою

Останні новини